[Ciekawostki] Gdy muzyk spotyka...(Część 1)

... muzyka z innej bajki.
W ostatnim tygodniu swoją premierę miał najnowszy utwór Magnusa - "Singing Man", w którym na wokalu udziela się Tom Smith - wokalista grupy Editors. Przesłuchując ten utwór przyszedł mi do głowy pomysł, by przedstawić Wam kilka interesujących kolaboracji, które na pierwszy rzut oka łączą muzyków z zupełnie różnych światów. W tej pierwszej części skupiłem się bardziej na klimatycznych utworach (pojawią się kolejne części, każda licząca pięć utworów). I choć niektóre utwory nie do końca mnie przekonują, to myślę, że warto dać im szansę głównie ze względu na osobę wokalisty. 
Kolejność chronologiczna:

UNKLE - Lonely Soul (feat. Richard Ashcroft)
Debiutancki album kolektywu UNKLE - "Psyence Fiction" zebrał wiele pozytywnych recenzji na całym świecie, w tym notę 9.8/10 od Pitchforka. To właśnie na tym krążku można było usłyszeć kolaboracje z Thomem Yorke (Radiohead) i Richardem Ashcroftem z grupy The Verve, która wtedy, za sprawą "Urban Hymns", święciła swoje największe triumfy. "Lonely Soul" wciąga już po pierwszym przesłuchaniu, głównie dzięki pięknej aranżacji i świetnemu jak zawsze głosowi Richarda.


Faultline - Your Love Means Everything Part 2 (feat. Chris Martin)
Gdy grupa Coldplay jeszcze nie zaczynała prac nad swoim drugim albumem, wokalista - Chris Martin pojawił się na drugim albumie Davida Kostena, znanego jako Faultline. Na krążku "Your Love Means Everything" zaśpiewał dwa utwory: "Where is My Boy?" oraz "Your Love Means Everything Part 2" (o innych artystach, którzy pojawili się na tym krążku przeczytacie w jednej z następnych części).  Gdy słucham tego nagrania, w mojej głowie pojawia się myśl, że chciałbym jeszcze kiedyś usłyszeć grupę Coldplay w bardziej ambientowych klimatach. Przepiękne i odprężające.


Cut La Roc - Mishka (feat. Gary Lightbody)
21 lutego 2010 roku ukazał się trzeci album artysty kryjącego się pod pseudonimem Cut La Roc, który w swojej twórczości łączył hip-hop z elektroniką. Do współpracy przy albumie zaprosił Gary'ego Lightbody z grupy Snow Patrol, z którym współpracował już przy okazji singla "Fallen". Na "Larger Than Life" pojawił się utwór "Mishka" - klimatyczny, nieco tajemniczy, przywołujący na myśl wspomniany już utwór UNKLE z Richardem Ashcroftem.


Flux Pavilion - Mountains and Molehills (feat. Turin Brakes)
Ten utwór znacznie różni się od tych przedstawionych wyżej. Tutaj już nie ma miejsca na melancholię. Zupełnie nowoczesny utwór, łączący dubstep i elektronikę, charakterystyczną na Flux Pavilion. Gościnnie w "Mountains and Molehills" pojawili się panowie z Turin Brakes i tak jak pisałem przy okazji tego tekstu - nie przepadam za dubstepem, ale w tym nagraniu jest coś hipnotyzującego.


Magnus - Singing Man (feat. Tom Smith)
I na koniec utwór, o którym już wspominałem we wstępie tego tekstu. Magnus to muzyczny projekt dwóch Belgów: Toma Barmana (dEUS) i CJ Bollanda.  W tym roku ukaże się ich kolejny album ("Where Neon Goes to Die"), a pierwszym singlem promującym to wydawnictwo jest utwór "Singing Man", w którym możemy usłyszeć wokalistę Editors - Toma Smitha. I to właśnie jego głos najbardziej przyciąga i hipnotyzuje. Posłuchajcie sami:I już zapraszam na drugą część, zdecydowanie bardziej taneczną, w której usłyszycie m.in. wokalistę pewnego islandzkiego zespołu.
[Ciekawostki] Gdy muzyk spotyka...(Część 1) [Ciekawostki] Gdy muzyk spotyka...(Część 1) Reviewed by michal91d on 28.6.14 Rating: 5

Brak komentarzy