[Zestawienie] Najbardziej oczekiwane premiery płytowe 2016 roku


Rok temu przygotowałem zestawienie płyt, które mogły ukazać się w ciągu najbliższych miesięcy. To był taki swego rodzaju kalendarz muzycznych premier i mała wskazówka dla Was, czego można się spodziewać. Cieszyło się to na tyle dużym zainteresowaniem, że podobne zestawienie przygotowałem i w tym roku. Znów zbliżające się premiery płytowe podzieliłem na cztery kategorie:
1. płyty posiadające datę premiery
2. wydawnictwa, których premiera w 2016 jest prawie pewna
3. płyty, które prawdopodobnie ukażą się w tym roku
4. albumy pozostające trochę w sferze marzeń.

Kilka płyt pojawiło się na tej liście rok temu, ale w większości są to zupełnie nowe wydawnictwa.

Zapowiedziane płyty:

Daughter - Not to Disappear - lubicie styczniowe smutki? Szykujcie się na sporą dawkę melancholii i muzycznej gracji, którym towarzyszy cudowny wokal Eleny Tonra.
Data premiery: 15.01.2016

Mystery Jets - Curve of the Earth - podobno ma to być najbardziej dojrzały i mroczny krążek w dorobku zespołu. Pierwszy singiel brzmi znakomicie i jeśli całość będzie równie dobra, zapowiada się niezwykle udana płyta.
Data premiery: 15.01.2016

Coasts - Coasts - w ubiegłym roku pojawili się w moim zestawieniu Sound of 2015, ale dopiero teraz przygotowali swój debiutancki album. Mieszkanka tanecznego popu z dodatkiem gitarowego grania.
Data premiery: 22.01.2016

Eliot Sumner - Information - córka Stinga wydaje kolejny album w karierze, tym razem nie jako I Blame Coco, ale pod swoim nazwiskiem. Mniej elektroniki, więcej melodii. Zobaczymy, jak to się uda.
Data premiery: 22.01.2016

King Charles - Gamble for a Rose - przyjaciel Mumford & Sons i jego drugi studyjny album. Dotychczas ujawnione utwory pokazują nowe, bardziej eklektyczne oblicze artysty.
Data premiery: 22.01.2016

Suede - Night Thoughts - to już siódma płyta Suede - jednego z najważniejszych zespołów brytyjskiej sceny muzycznej lat 90.. Albumowi będzie towarzyszył specjalny film, za którego reżyserię odpowiada Roger Sargent.
Data premiery: 22.01.2016

Bloc Party - Hymns - może ostatnio Bloc Party nie są w szczytowej formie, ale każde ich wydawnictwo daje nadzieję na znalezienie kilku fajnych i bujających nagrań. Czy podobnie będzie w przypadku "Hymns"?
Data premiery: 29.01.2016

Seafret - Tell Me It's Real - debiutancki album chłopaków z Seafret to dawka melancholii, łagodności i akustycznych dźwięków gitary. Każdy z dotychczas opublikowanych utworów ma w sobie dużo ciepła. Nie będziecie zawiedzeni.
Data premiery: 29.01.2016Turin Brakes - Lost Property - czego można spodziewać się po nowym krążku Turin Brakes? Jakości. Tego nigdy im nie brakuje. Do tego dodajcie intrygujące melodie i brzmienie gitar - to może być ciekawa płyta.
Data premiery: 29.01.2016

Walking on Cars - Everything This Way - kolejny debiutancki album w tym zestawieniu. Tym razem Irlandczycy z Walking on Cars będą próbować przekonać nas do siebie swoim mrocznym indie popem.
Data premiery: 29.01.2016

Kula Shaker - K 2.0 - wygląda na to, że szykuje się powrót psychodelicznego brzmienia lat 90. Grupa Kula Shaker ze swoim piątym albumem wraca do korzeni i wygląda na to, że będzie to powrót na wysokim poziomie.
Data premiery: 12.02.2016

Lissie - My Wild West - moja królowa gitarowych i popowych melodii wraca z najbardziej osobistą płytą, która ma być hołdem dla Kalifornii i amerykańskiego brzmienia.
Data premiery: 12.02.2016

Eliza and the Bear - Eliza and the Bear - długo kazali nam czekać na swój debiut, ale w końcu się udało. Czego można spodziewać się po tej płycie? Sporej dawki folkowej energii i mnóstwa melodii idealnych do zapętlania.
Data premiery: 19.02.2016

Jack Garratt - Phase - debiutancka płyta zwycięzcy plebiscytu BBC Sound of 2016 to jedna z ważniejszych i interesujących premier najbliższych miesięcy. Świetne single na czele z "Worry" i "Weathered" każą sądzić, że artysta spełni pokładane w nim nadzieje.
Data premiery: 19.02.2016Josef Salvat - Night Swim - ta płyta ukazała się w Europie we Francji i Szwajcarii pod koniec ubiegłego roku, ale jej światowa premiera planowana jest na luty tego roku. Australijczyk pokazał, że stać go na wiele i to może być jedno z najlepszych wydawnictw 2016 roku.
Data premiery: 19.02.2016

Matt Corby - Telluric - trudno powiedzieć w jaką stronę zmierza Matt Corby. Po folkowym i wyśmienitym "Brother" dostaliśmy ostatnio psychodeliczne "Sooth Lady Wine". Debiutancki album Australijczyka może być jednym z wydarzeń tego roku.
Data premiery: 16.03.2016

Travis - Everything at Once - to już ósmy studyjny album Szkotów, których znakiem rozpoznawczym są przede wszystkim dobre melodie i łagodny głos Frana Healy. Singiel "3 Miles High" zapowiada cudowną płytę.
Data premiery: 29.04.2016

Płyty, których premiera w tym roku jest (prawie) pewna:

Amy Macdonald - pojawiają się informacje, że nowa płyta artystki pojawi się jeszcze w pierwszej połowie tego roku. Czy tym razem Amy jakoś nas zaskoczy?
Prawdopodobna data premiery: wiosna/lato

Band of Horses - za produkcję nowego albumu Band of Horses odpowiada Jason Lytle. Czy to oznacza, że dostaniemy nieco więcej melodii w stylu pierwszych płyt zespołu?
Prawdopodobna data premiery: wiosna

Bastille - podczas ubiegłorocznych koncertów grupa zaprezentowała kilka nowych nagrań, a w sieci pojawiła się informacja, że drugi album na pewno ukaże się w 2016 roku. Podobno album ma być bardziej gitarowy od poprzednika.
Prawdopodobna data premiery: ?

Biffy Clyro - prace nad nową płytą trwają, pojawiają się także pierwsze ogłoszenia koncertów na letnich festiwalach. Krążek Biffy Clyro jest już w drodze.
Prawdopodobna data premiery: lato/jesień

Birdy - na początku stycznia do sieci trafił pierwszy singiel promujący trzeci album wokalistki. Premiera płyty zapowiadana jest na późną wiosnę.
Prawdopodobna data premiery: wiosna/lato

Brodka - podczas Świąt Bożego Narodzenia na facebookowym profilu artystki pojawiła się informacja, że płyta jest już skończona. Premiera w 2016 roku wydaje się pewna.
Prawdopodobna data premiery: ?

Jake Bugg - następca "Shangri La" jest już na horyzoncie. Nad aranżacją niektórych piosenek pracuje Davide Rossi, znany m.in. z kolaboracji z grupą Coldplay.
Prawdopodobna data premiery: ?

Radiohead - od kilku miesięcy wiadomo, że panowie z Radiohead pracują nad nowym materiałem. Wygląda na to, że doczekamy się go jeszcze w tym roku.
Prawdopodobna data premiery: ??????

Red Hot Chili Peppers - podobnie jak w przypadku Biffy Clyro, pojawiły się już pierwsze koncertowe ogłoszenia, w tym na polskim Open'erze.
Prawdopodobna data premiery: ?

Richard Ashcroft - jeśli miałbym wskazać płytę, na którą najbardziej czekam w tym roku, to właśnie byłby to krążek lidera The Verve. Podczas jednego z ostatnich koncertów zapowiedział, że nowej muzyki można spodziewać się w najbliższym czasie, a zdjęcia ze studia pojawiły się na instagramowym koncie jego menedżera.
Prawdopodobna data premiery: ?

Snow Patrol - w jednym z wywiadów Gary Lightbody przyznał, że nowa płyta Snow Patrol ukaże się jeszcze w 2016 roku. Minęło już pięć lat od premiery "Fallen Empire", więc to chyba najwyższa pora na coś nowego.
Prawdopodobna data premiery: lato/jesień

Sigur Rós - na oficjalnej stronie zespołu mogliśmy przeczytać, że grupa szykuje coś specjalnego na ten rok. Premiera nowego albumu jest wysoce prawdopodobna. Czy Sigur Rós pójdą w elektronikę? Taki jest mój typ.
Prawdopodobna data premiery: lato/jesień

The Boxer Rebellion - grupa nad nowym albumem pracowała przez kilka ostatnich miesięcy, a także jeszcze przed 2015 rokiem. To jeden z najbardziej oczekiwanych przeze mnie krążków 2016 roku.
Prawdopodobna data premiery: ?

The Feeling - The Feeling - podobno to ma być płyta, w której wrócą do brzmienia z debiutanckiego albumu, który przyniósł im wielką popularność na Wyspach Brytyjskich. Czekam na dobre melodie.
Prawdopodobna data premiery: marzec 2016The Last Shadow Puppets - Miles Kane i Alex Turner znów łączą siły. Po kapitalnym debiutanckim albumie tego projektu, apetyt na coś nowego jest ogromny.
Prawdopodobna data premiery: wiosna/lato

Tom Odell - wokalista podczas ubiegłorocznych występów festiwalowych zaprezentował kilka nowych nagrań, wiadomo także, że płyta jest już ukończona. Pozostaje tylko czekać na efekty.
Prawdopodobna data premiery: wiosna/lato

Two Door Cinema Club - kilka dni temu na facebookowym profilu grupy pojawiła się informacja o nowej muzyce w nadchodzącym czasie. Najwyższa pora, prawda?
Prawdopodobna data premiery: wiosna/lato

U2 - Songs of Experience - o nowej płycie U2 słychać od kilku miesięcy, w końcu miała pojawić się zaraz po premierze "Songs of Innocence".
Prawdopodobna data premiery: lato/jesień

Płyty, których premiera w tym roku jest prawdopodobna:

Bon Iver - ? - minęło już sporo czasu od premiery ostatniego albumu Bon Iver. Pojawiają się przecieki, że nowa płyta ukaże się jeszcze w tym roku.

Embrace - ? - zespół rozpoczął pracę nad nową płytą zaraz po premierze ostatniej płyty "Embrace". Być może uda się usłyszeć coś nowego z obozu Brytyjczyków jeszcze w tym roku.

Jack Peñate - ? - w czerwcu mogliśmy przeczytać, że artysta kończy prace nad nową płytą, ale w przypadku Jacka takie informacje pojawiały się także w latach poprzednich. Może w tym roku się uda?

John Mayer - ? - na profilu artysty na Twitterze mogliśmy niedawno przeczytać, że w styczniu wraca do studia z ekipą, z którą pracował nad "Continuum". Ciekawe, czy nowy materiał ukaże się w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Kings of Leon - ? - w jednym z wywiadów pod koniec grudnia mogliśmy przeczytać, że głównym celem zespołu na 2016 rok jest dokończenie prac nad nowym krążkiem. Pozostaje tylko pytanie, czy ukaże się on jeszcze w tym roku.

The Killers - ? - podobno grupa pracuje nad nowym krążkiem, ale ile przyjdzie nam poczekać na efekty tych prac?

W sferze marzeń, czyli ktoś gdzieś kiedyś powiedział, że może się uda:
Daniel Merriweather
Frightened Rabbit
Jamie N Commons
Katie Melua
Paper Lions
Port Isla
Society
The Strokes

Dodatkowo nowe płyty wydają m.in.: Alicia Keys, AURORA, Money, Ronan Keating, The 1975, Teleman, The Crookes
[Zestawienie] Najbardziej oczekiwane premiery płytowe 2016 roku [Zestawienie] Najbardziej oczekiwane premiery płytowe 2016 roku Reviewed by michal91d on 10.1.16 Rating: 5

Brak komentarzy