3 piosenki: Rodzice dzieciom


Prawdopodobnie słyszeliście o tym, że na ostatniej płycie Beyoncé znalazła się piosenka dedykowana jej córce Blue Ivy. Zresztą w ostatnim czasie jest to dość modne - podobne utwory stworzyły m.in. Alicia Keys, Kelis czy Madonna i w pewnym momencie można było odnieść wrażenie, że jest to swojego rodzaju wyścig. Ale w dzisiejszym tekście chciałbym przyjrzeć się... tatusiom. I nie będzie to Kanye West, Eminem czy Nas, którzy mają takie nagrania na swoim koncie, ale ktoś zupełnie inny pod względem stylistycznym.

Athlete - Wires
Nie jest to utwór na cześć dziecka, jaką na znajdziecie poniżej w wykonaniu Stereophonics, ale cała otoczka i okoliczności powstania tej piosenki mogą przyprawić o łzy.
Wydany w 2003 roku debiutancki album grupy Athlete - "Vehicles & Animals"został ciepło przyjęty przez muzycznych krytyków i doczekał się nawet nominacji do nagrody Mercury Prize. Podczas sesji nagraniowych do drugiego krążka - "Tourist" w życiu wokalisty zespołu Joela Potta nastąpiło spore zawirowanie, jedno z najgorszych, jakie może zdarzyć się kochającej parze, oczekującej dziecka. Myla przyszła na świat ze sporymi komplikacjami. Gdy wydawało się, że nieudany poród w domu był najgorszym, co mogło przydarzyć się parze, kilka godzin później dziewczynka została zabrana na oddział intensywnej opieki. Widok dziecka w inkubatorze, uczucie troski i zmęczenie zainspirowały artystę do stworzenia kilka miesięcy później utworu "Wires". Jak sam opisywał: Patrzyłem na nią myśląc "Jesteś piękna, dasz radę". Nie wiem skąd, ale miałem pewność, że wszystko będzie dobrze. Utwór trafił na czwarte miejsce brytyjskiej listy przebojów i do dziś jest chyba najbardziej rozpoznawalnym fragmentem twórczości Athlete. 

Running, down corridoors through, automatic doors
Got to get to you, got to see this through
First night of your life, curled up on your own
Looking at you now, you would never know

I see it in your eyes, I see it in your eyes
You'll be alright
I see it in your eyes, I see it in your eyes
You'll be alright


Robbie Williams - Go Gentle
Robbie Williams na swoim koncie ma już dwa utwory dedykowane dzieciom. Pozwólcie, że najpierw wspomnę o tym nowszym. "Motherfucker"  dedykowany synowi Charltonowi nie ukazał się jeszcze w wersji studyjnej, ale pojawiał się na tegorocznych koncertach artysty. Historia powstania "Go Gentle", jak i sam tekst tego utworu jest jednak znacznie bardziej wysublimowany.
Nagranie było pierwszym singlem promującym wydany w 2013 roku album "Swing Both Ways". Jak przyznaje sam artysta - utwór jest obietnicą składaną nowo narodzonej córeczce - Theodorze Rose. Chcę się wywiązać z tej obietnicy, bo to najważniejsza rzecz na świecie - bycie dobrym ojcem. To dużo ważniejsze niż cztery koncerty na Wembley lub trzy w Knebworth. Singiel został ciepło przyjęty przez krytyków, a nagranie pojawiało się nawet w polskich stacjach radiowych.

For all your days and nights
I'm gonna be there
I'm gonna be there,
Yes I will
Go gentle through your life
If you want me
I'll be there
When you need me
I'll be there
For you 


Stereophonics - You're My Star
Nagranie "You're My Star" promowało kompilację największych przebojów grupy Stereophonics, która pojawiła się na rynku w 2008 roku. Utwór został napisany przez wokalistę - Kelly'ego Jonesa jeszcze w 2007 roku, kilka miesięcy po narodzinach jego drugiej córki - Misty. Tak naprawdę nigdy nie otrzymaliśmy potwierdzenia, że "You're My Star" faktycznie dotyczy jego drugiej pociechy, ale wskazują na to okoliczności, czas powstania i sam tekst utworu. Może wynikać to z faktu, że Kelly od zawsze stronił od mediów i starał się trzymać sprawy prywatne z dala od dziennikarzy. I choć nagranie zostało skrytykowane przez recenzentów za swoją "nijakość", to do dziś jest to jeden z moich ulubionych przebojów Stereophonics.

You fly with angel’s wings
You’ve got my blood in your veins
And your eyes see everything
And they shine like diamond rings

You’re my Sunday, Make my Monday come alive,
Just like Tuesday you’re a new day, wakes me up,
Wednesday’s raining, Thursday’s yearning,
Friday nights,
Then it all ends at the weekend, you’re my starŹródło zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nova2013_Stereophonics_Kelly_Jones_0001.jpg
3 piosenki: Rodzice dzieciom 3 piosenki: Rodzice dzieciom Reviewed by michal91d on 29.7.15 Rating: 5

Brak komentarzy