Podsumowanie plebiscytu Sound of 2013 - [3/4]

10. Chvrches Na świecie: To był niezwykle udany rok dla Chvrches. W plebiscycie BBC Sound of 2013 ostatecznie zajęli piąte miejsce, co sprawiło, że zrobiło się o nich naprawdę głośno. 20 września ukazał się ich debiutancki album "The Bones of What You Believe", który zadebiutował na 9. miejscu brytyjskiej listy albumów. Dobrze poradzili sobie również w Stanach Zjednoczonych, gdzie krążek pojawił się na 12 miejscu tamtejszej listy. Płyta zebrała całkiem dobre opinie. Grupa pojawiła się w Polsce jako support przed lipcowym koncertem Depeche Mode na Stadionie Narodowym w Warszawie.

U mnie: "The Mother We Share" przebywało na mojej liście 10 tygodni, dochodząc do 9. miejsca.

Co dalej?: Na początek przyszłego roku planowana jest trasa koncertowa zespołu po Wielkiej Brytanii oraz Europie w ramach promocji debiutanckiego krążka.

9. Seasfire


Na świecie: Początek 2013 roku był dla grupy Seasfire dość udany. Pojawiali się w stacji BBC Radio 1, a także na kilku koncertach w Wielkiej Brytanii. W kwietniu wydali bardzo udany singiel "Oh.. Lucifer", który utwierdził mnie w przekonaniu, że o tym zespole kiedyś może być naprawdę głośno. W połowie roku wystąpili na kilku festiwalach, nagrali sesję dla radia XFM oraz kontynuowali sesje nagraniowe. Wciąż pozostają w gronie młodych, zdolnych zespołów, które w przyszłości mogą namieszać na muzycznym rynku.

U mnie: "We Will Wake" - 8 tygodni, max: 9. miejsce.  "Oh.. Lucifer" - 8 tygodni, max: 14. miejsce.

Co dalej?: Grupa wciąż nagrywa nowe utwory. Nie tak dawno w jednej z lokalnych stacji zaprezentowali nagranie "What Would You Do", a obecnie szykują się do koncertu w swoim rodzinnym mieście - Bristolu.

8. The 1975


Na świecie: The 1975 z pewnością można uznać za jedno z odkryć 2013 roku. 2 września wydali swój debiutancki album zatytułowany po prostu "The 1975", który pojawił się na szczycie brytyjskiej listy albumów. Wydanie krążka poprzedzili czterema epkami, na których znalazły się największe hity zespołu - "Sex" czy "Chocolate", które również odniosło komercyjny sukces. Panowie z The 1975 intensywnie koncertowali, supportując m.in. Muse, The Neighbourhood i The Rolling Stones. 26 listopada zespoł pojawi się w Polsce w klubie Proxima, w ramach ich europejskiej trasy kocnertowej.

U mnie: "Sex" na WLP przebywał 12 tygodni, zajmując maksymalnie 4. miejsce. "Chocolate" nie odniosło takiego sukcesu i przebywało na liście tylko 5 tygodni, dochodząc do 20. pozycji.

Co dalej?: Grupa ogłosiła trasę kocnertową po Ameryce w 2014 roku i właśnie tam będą skupiać się na promocji swojego debiutanckiego krążka.

7. Wild Swim


Na świecie: To był niezły rok dla Wild Swim, choć mam wrażenie, że następny może być jeszcze lepszy. 6 maja ukazał się ich drugi singiel - "Another Night", który ponownie zebrał dobre recenzje w brytyjskiej prasie. Częśto pojawiali się na antenie stacji BBC Radio 1, nagrali interesującą sesję dla strony Bokah, a także koncertowali w swojej ojczyźnie. 21 października wydali singla "New Dawn", który zwiastuje ich nadchodzący debiutancki album. W ubiegłym tygodniu zostali nagrodzeni tytułem "Band of the Year" programu "BBC Introducing".

U mnie: Niestety panowie z Wild Swim jeszcze nie mieli okazji pojawić się na WLP, czego bardzo żałuję.

Co dalej?: Szykuje się naprawdę interesujący rok dla tej grupy. Po ostatnim wyróżnieniu krytycy będą im się uważnie przyglądać, tym bardziej, że na początek 2014 planowana jest premiera ich debiutanckiego krążka. Za jego produkcję odpowiadał Steve Osborne, który do tej pory współpracował m.in. z New Order oraz Elbow. Pojawiają się głosy, że ich muzyka jest wręcz stworzona dla nagrody Mercury Prize 2014, czego bardzo im życzę.

6. Dan Croll


Na świecie: Singiel "Compliment Your Soul" na początku tego roku pojawiał się na antenie BBC Radio 1. Artysta wyruszył również w trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Byrtanii. Pojawił się również na prestiżowym festiwalu Reading 2013. Do tej pory wydał jeszcze dwa single "In / Out" oraz najnowszy - "Home". Supportował m.in. Bastille oraz Imagine Dragons. Obecnie pracuje nad debiutanckim krążkiem.

U mnie: Niestety artysta nie pojawił się na mojej liście.

Co dalej?: Na 2014 rok planowana jest premiera debiutanckiego albumu artysty i chyba możemy być pewni, że będzie o nim naprawdę głośno.

Podsumowanie plebiscytu Sound of 2013 - [3/4] Podsumowanie plebiscytu Sound of 2013 - [3/4] Reviewed by michal91d on 25.11.13 Rating: 5

Brak komentarzy